Teams

A. NATIONAL COLLEGIATE ATHLETIC ASSOCIATION

In  the National Collegiate Athletic Association, Arellano University is competing in the following events:

basketball,  senior and junior;
volleyball,  senior ( men and women) junior, (boys only)
beach volleyball , senior (men and women); junior (boys only)
football, senior and junior
track and field , senior and junior
taekwando senior ( men and women)
chess, senior,men; junior, (boys and girls)
swimming , senior ( men and women), junior ( boys only)
table tennis , senior (men and women) ; junior ( boys only)
badminton , senior (men and women) ; junior ( boys only)
lawn tennis, senior ( men only ); junior (boys only)
cheerleading

Demo sport - soft tennis ,senior ( women only)

OFFICIAL LINE-UP of NCAA Season 93

Basketball Team
 
JUNIOR
Head Coach - Tylon
 
Bataller, Ira Spencer G.
Camacho, Kobe Martin R.
Camarillo Jr., Baltazar Ernest C. 
Camilosa, Eugene Russel V. 
Codiñera, Jude Emmanuel D.
De Leon, Koby Bryan A.
Domingo, Rey Christian G.
Espiritu, Marlon John T.
Fermin, Aaron Y.
Fornis, Resty B.
Lianco, Jericho O.
Manacho, Jhearald James P.
Segura, Kent Fred S.
Tamayo, Niño Rico
Velaco, Roy Edmund L.
Rivera, Marc Joseph P. - RESERVED
Sunga, Lars Christian V.- RESERVED
Susi, Michael Angelo - RESERVED

  SENIORS Head Coach - Jerry Codiñera   Team A  

Abanes, Richard
Alcoriza, Rence Luis L.
Cañete, Michael M.
Conception, Archie D.
Dela Cruz II, Levi O.
Enriquez, Allen
Flores, Lervin Y.
Meca, Brylle Ivan
Nicholls, Zachary Kjames
Ongolo-Ongolo, Elie
Padilla, Carl Angelo M.
Rivera, Renzil D.
Salado, Michael Kent A.
Taywan, Marwin C.
Villoria, Kraniel S.
De Guzman, Adrian Charles - RESERVED
Filart, Nielson John A. - RESERVED
Teng, Mico Angelo L. - RESERVED

    

Volleyball Team
The Arellano University Men’s and Women’s Volleyball team was also competing in the V League.

MEN'S
Head Coach - Sherwin Meneses
 
SENIOR
 
Aliyacyac, Kenneth
Arellano, Keanu
Arellano, Tonell
Binag, Vim Jasper
Blanco, John Christian
Brun, Anthony Kent
Cabillan, John Joseph
Caccam, Junnel
Castillo, John Bismark
Del Espiritu, Lawrence
Dela Cruz, Dan Carlo
Dela Paz, Christian B.
Digal, Rishnan Jed
Domingo, Roi
Esguera, Joshua
Lapuz, Demy
Latip, Benrasid
Liberato, Jhesrael
Liberato, Kevin
Manalasan, Timothy Jhon
Meneses, Edmark
Santo, Daryl
Sarino, Nicko
Sarino, Sanny
Segovia, Christian Joshua
Soriano, Christopher Val
 
JUNIOR
 
 
Amburgo, Clarens
Asgali, Kimar
Catanduanes, Ian Carl
Centino, Jhon Vincent
De Guzman, Jhay Jhay
Decena, Mac Razzel
Efa, John Michael
Fragata, Hanz
Jamis, Ferdinand
Manuel, Lance
Martinez, Raymond
Navarez, Piolo Rafael
Nocepidaq, Ronnel
Titong, Ben
Waham, Aldimal
 
Women's
Head Coach - Robert Javier
Asst. Coach - Marlo
 
 

Sante, Rialen
Ramirez, Rhea Marist
Rosario, Cristine Joy
Salamagos, Shirley
Henson, Danna
Tubieara, Menchie
Galang, Jan Shayne Eunice
Carino, Nikka
Prado, Jovielyn Grace
Sawali, Angelica
Arocha, Regine Anne
Marzan, Andrea
Calixto, Ma. Erica
Tan, Jenicalynne
Juanich, Mikaela
Ordonez, Princess Mariane
Macabalitao, Angelica
Esguerra, Mary Anne
Ibisa, Jonalyn
Roxas, Karen Joy
Donate, Amaina
Balanoba, Meredith
Sanchez, Maria Angela
Torres, Eunika Mae
Naval, Gillian
Gorre, Roxanne
So, Anika
Liu, Glydel
Layo, Camille
Dais, Aya
Fernandez, Catherine
Hussain, Jehan
Rivera, Sherylle
Ramos, Chellho
Bugarin, Erika
Flores, Faye

 

Chess Team
The Arellano University Chess Team 2014 CHAMPION Ncaa Season 90

Head Coach - Rudy Ibañez
 

SENIORS

Arias, Joshua
Caranyagan, Carlo
Delos Santos, Don Tyrone
Llantada, Kyz
Parado, Jeremy Lorenz
Viernes, Tucker Howard

JUNIORS 

Ancheta, Carl Jaedrianne
Cerujano, Don Laurence
Erese, James Michael
Faeldonia, Jasper
Ibañez, Kyle Jazz
Monteza, Jomarie
Reyes, King Alexander

 

Swimming Team
The Arellano University Swimming Team

Head Coach - Joy Patana
 
SWIMMING MEN'S
Bahara, Makim
Bandeling, Jan Kit
Compo, Danilo jr
Danila, Ermie
Insiri, Rawi
Gaerlan, Lou jr
Gamaya, Billy
Jaapar, Mojel
Ladjaanang, Al-mobhar
Larua, Allen Edward
Lirio, Prince
Mallares, Edward
Regalado, Joshua
Ruste, Nathaniel

SWIMMING WOMEN'S 

Agan, Jarliah
Enquito, Apple Grace
Goff, Sitti Cyria
Juanson, Stacey
Siroy, Ruth
Tanginan, Queenie

SWIMMING JUNIOR'S 

Bandeling, Shiloh
Cruz, Lief Euriche
Hondrade, John Patick Leo
Junio, Justin Daniel
Nurimar, Kassim
Sumagaysay, Doni
Ventura, Junel

Taekwondo Team
The Arellano University Taekwondo Team

Head Coach - Carlos Padilla
 
JUNIOR (Men's)
 
Alvarez, Joey
Asmala, Hatim
Banaag, Edward
Dima, Abu-jandal
Gamay, Marco
Garcia, Louie
Indanan, Mosmer
Makedon, Philip
Manalata, Raimer
Mina, James
Muñoz, Justine
Muñoz, Lester
Ocampo, Ervin
Polentisima, Ezra
Rasad, Wasber
Santos, Ivanne

JUNIOR 

 
Bautista, Ramcess
Bangcoyo, Allen
Claur, Cris Ian
Diomampo, Vadeck
Jamero, Zalman
Lo, Roi Emerson
Padilla, Marvin James
Pasiliao, Jared Dennis
Reyes, Frain
Salazar, Rovee Aedrian

Bangcoyo, Mylene

Muñoz, Jocelle
Paran, Mikaela Cassandra
Vicente, Catherine Joy
 
SENIOR - WOMEN
 
 
Amihan, Alyssa
Ardita, April
Bangcoyo, Raniella
Cosep, Rochelle
Dela Cruz, Ronellie
Escordial, Jenny
Jamero, Fatima Lyka
Ledezma, Razel
Namayan, Karen
Mendez, Chrysh Dave
Mirasol, Elizabeth
Pontanar, Hazel
Vicente, Cajoleen
Welba, Rachelyn Mae

 

Track and Field Team
The Arellano University Track and Field Team

Head Coach - Rosito Andaya
Asst. Coach - Giovanni Andaya
 
 
Abangan, John Jayson L.     Dela Peña, Ariesteo D.     Maullon, Rodquem Q.
Albeza, Jolly Boy     Endrina, Billy Boy D.     Milano, Christian
Amoguis, Christian     Galeon, Joewar P.     Ortillo, Matthew Gregory B.
Bayan, Jessie Boy     Gangan, Nico D.     Osorio, Ryan B.
Bermudez, Joel Jr.     Gonzales, Christopher B.     Osoteo, Herson
Cailao, Norberto     Ilatan, Mario D.     Rotakyo, Gilbert
Callejo, Albert Jhay T.     Jovelo, Joemarie     Senora, Dwight Justine
Camino, Immuel C.     Lamparas, Kurt Jomar B.     Talicuad, Charlie P.
Corpuz, John Carlos     Libuit, Romeo P.     Traje, Christian A.
Cortes, Nico     Lumagui, Jherome V.     Villudo, Jerwin
De Borja, Rogelio     Mabuyao, John Rey      

 

LAWN TENNIS
Head Coach - Gerald Fajardo
SENIOR MEN'S
 
Deyro, William Christian C.
Javier, Kenneth M.
Lapating, Renz M.
Marcelo, Neil D.
Roces, Ronald Allan A.
Sabas, Wilmer A.

SENIOR WOMEN'S

Arucan, Yarelle Kirstie P.
Capadocia, Marian Jade
De Guzman, Claudeen M.
Lasola, Lovely Fatima Grace L.
Nillasca, Reisha F.
Reyes, Jossel Ann S.
Sabas, Cristalyn L.
Soriano, Jovita N.
Tabotabo, Eunice Angelica Grace H.
Terrible, Shekinah S.
 
JUNIOR'S
Abadia, Genesis B.
Briones, Glemuel
Galang, Jireh David M.
Mariano, Walter B.
Rosales, Aldwyn Jerico C.
Sabas, Willy A,
Viloria, France Jayson

 

SOFT TENNIS
Soriano, Jovita
Payupay, Diana
Quiambao, Krizia Lei
Ibañez, KC
Cruz, Jasmin

 

BADMINTON
Roldan, Emmen Joy
Corong, Mark Louie
Gloria, Cyrill
Aguinaldo, Jay-Ar
Zoleta, Randolf

 

FOOTBALL
Head Coach - Ravelo Saluria
Asst. Coach - Judy Saluria
Trainer - Allan Dumago
 
JUNIOR
 
Aguila, John Gabriel
Alvior, Robert jr
Amoc, Prince Raul
Arsenio, Jarone Luster
Bacaron, Josh Daniel
Bacaron, Miguel
Balunsat, Rovic Paulo
Belarmino, Raf Brian
Belza, Leonardo
Besonia, Joshua
Canicosa, Micheal Joseph
David, Giovani
Elefan, Genesis Aaron
Fernando, James Stephen
Ladines, Kim Harlem
Ladines, John Berlon
Non, Mark John Emmanuel
Man-onan, John Ford
Pendillas, Carl Lester
Roldan, Ace
Sajonia, Jhoseryll
Salazar, John Andrew
Saluria, Segundo III
Zapiter, Elmer
 
SENIOR
 
Abuel, Kim Zoren     Fucio, Justine John
Ayuban, James     Gadia, Rhoniel
Akiapat, Miller     Galasa, Spencer
Arizapa, Jolan     Gamutan, Charles Vincent
Baculo, Buen Gilbert     Guengon, Angelo
Baldo, Mark Ian     Guinabang, Jumbel
Balicao, Rocky     Kapalungan, Leonard
Banasihan, Jerome     Kewan, Richard
Bautista, Ricardo     Kiyawan, Lowell
Bernarte, Patrick     Lawagan, Ross Lee
Camba, Perry Jr.     Leonar, Paulo
Corsame, Robert Jr.     Lorilla, Julius
Daanoy, Steve     Orcine, Dhan Jervin
De Leon, Kenneth     Ronquillo, Jomark
Desalisa, Jericho     Sanquilos, Jun Cymun
Dexisne, Jumar     Sanquilos, Jun Cyriel
Espinosa, Ronald     Sernal, Rodel
Fona-Simo, Yves Martial     Titoy, Mario

 

TABLE TENNIS
Head Coach - Crisanta Abas

Table Tennis- Men

Adlawan, Abel
Alegre, Joed
Estopia, Stephan Elberd
Gonzales, Isiah Tomas
Haradji, Abraham Charles
Impuesto, Jerome
 

Table Tennis- Women's

Bautista, Jedaiel
Brillo, Lorraine
Brillo, Louella Maxine
De Guzman, Charllene
De Leon, Rizzia Rae
Herreria, April Princess
Rojas, Ma. Christine
Suan, Aizle

Table Tennis- Juniors

Basco, Michael Mitch
Boqueo, Philip Jademar
Casing, Lester
Cruz, Julius
Evangelista, Gospel Matthew
Monforte, Paolo
Nuera, Jayvee
Patalinghug, Donic
Pigao, Endrei
Pineda, Nico
Poncio, Alvin
Seguenza, Cally John
Viernes, Mark Yurie

 

CHIEFSQUAD
Head Coach - Lucky San Juan
 
Abrero, Kristel     Cristobal, Mark RJ     Peralta, Pauline anne V.
Aldo, John Lloyd     Del Rosario, Roger jr. G.     Perez, Frederico
Alegre, Renz Mendoza     Dobluis, Menard     Pineda, Ma. Angeleeca M.
Alvaro, Clark     Esmundo, Angelika     Poquiz, Patrick AJ B.
Asino, Artemio Jr. D     Eufemiano, Jaymaric T.     Rodriguez, Christine
Atilano, Warren T.     Fadera, Vanz Moshe     Saga, Ernelyn L.
Badia-on, Jomar C.     Gerandoy, Jelligyn     Saldaña, Jennelyn R.
Bello, Joseah Kylle     Gogol, Saturnino Jr. L.     Sanico, Joemar D.
Bongalon, Kirk Patrick A.     Gordon, Patricia Denise     Sonidad, Zaldy Jr. A.
Cagampang, Vincent H.     Guillena, Franklin Marx C.     Taac taac, Raffe Q.
Camposano, Herzel H.     Gultiano, Jungle P.     Tagoo, Christine Ann S.
Candela, Addie Jane M     Gutierrez, Jasper Tyrone Guy T.     Taña, Emerson G.
Castillo, Dianne I.     Herman, Jeric     Tejero, Christian Paul D.
Celso, Carlito Jr. V.     Mainit, Arcel D.     Tokong, Maria Lalaine
Colango, Estifany R.     Nicolas, Christian Allen     Villaflor, Carlstina
Collo, Jeffrey     Ormoc, Peter Oliver M.     Villanueva, Cristopher
Corpuz, Rizza M.     Penaso, Arvin Jhon Q.     Waminal, Cynthia M.

 

DRUMCHIEFS
Coach - Alexander Estiller
DRUMCHIEFS- DRUM SECTION

Antonio, Silver
Apanay, Bryan Lester
Lasola, Christian Pat
Lazaro, Nikki Janne
Mendoza, Paolo
Mosende, Lester John
Parilla, Ronnel
Remoto, Regie
Rivera, Jennica
Roxas, John Oliver
Vasquez, Erika Joyce
Villegas, Lemuel

DRUMCHIEFS BRASS SECTION

Aguas, Mark Anthony
Ang, Alfred Victor
Antonio, Aphril
Austria, Rossette Gaie
Cortez, Kaycee Rey
Cruz, Larry
Dizon, Junuel
Enore, John Herson
Historia, Adrian
Lasola, Emmanuel Pat
Lopez, Mark Francis
Mendoza, Kerol
Ortilano, Kenneth